Girişimcilik

Franchising ile ilgili gerçekler

Bir franchise sahibi olmadan önce bilmeniz gereken, franchising ile ilgili beş gerçeği keşfedin

Birçok  girişimci için, franchise sahibi olma fırsatı , işletme sahiplerinin hayallerine mükemmel bir çözümdür. Dahası, nedenini görmek kolaydır. Hiç şüphesiz bir franchise sahibi olmanın ve işletmenin birçok yararı vardır, ancak muhtemelen bazı zorlu ve zor zamanlar da olacaktır. Daha fazla uzatmadan, işte bayilikçi olmadan önce bilmeniz gereken beş gerçek.

İlgili: Başarılı girişimcilerden iş tavsiyeleri

1. Zor iş

Franchise broşürlerinin ne diyebileceği önemli değil, başarılı franchise garanti edilmez. Tanınabilir yüksek cadde franchise markalarından birine yatırım yapma sebebiniz, başarının kolay bir yol olduğunu düşünüyorsanız, hayal kırıklığına uğramanız muhtemeldir.

Evet, müşterilerin sunacağınız ürün veya hizmetler hakkında farkında olmalarının daha muhtemel olduğu doğrudur, ancak yalnızca marka bilinirliği başarıya eşit değildir. Bir franchise işletmek için hırslı, özverili ve hevesli olmanız gerekir. Yatırımınızın karşılığını almak için kan, ter ve gözyaşı dökmeye hazır olmalısınız. Her işte olduğu gibi, başarı da çok çalışmayı gerektirir; ve birçoğu.

2. Muhtemelen derhal kar etmeyeceksiniz

Bir franchise sahibi olmadan önce, bir iş planı geliştirmek için zaman ayırmalısınız . Bu sadece franchise girişiminiz için fon teminatı sağlamak için çok önemli bir belge olmayacak, aynı zamanda kâr etme olasılığınıza ilişkin beklentileri de belirleyecektir. İş planınız, öngörülen nakit akışınızı ve kırılma noktanızı ayrıntılandıracak , bu nedenle karlılığın ne zaman gerçekleşeceği konusunda hiçbir sürpriz olmamalı.

Ancak, franchise markalarına ilişkin yanlış anlamaların başarıya giden otomatik bir yol olması nedeniyle, bu ilk kez franchise alanlarına şok olabilir. Bu nedenle, franchise veren ve ödünç veren kişi, sizi işletme sermayesinin önemi konusunda eğitmelidir. Bu, tüm harcamaları finanse edene kadar franchise çalıştırmanın maliyetini karşılamak için elinizde bulunan paradır. İşletmenizi, kurulduğu zaman bile iniş ve çıkışlarla desteklemek için ek işletme sermayesi gerekli olabilir.

3. Franchise alanınızı tanıtmanız gerekecek

İlk franchise ücretinden daha fazla bir franchise maliyeti var. Ayrıca göz önünde bulundurulması gereken ücretler de vardır. Yapmanız muhtemel normal bir ödeme, merkezi bir pazarlama kabına katkı sağlamaktır. Bu ücret brüt satışların bir yüzdesi olma eğilimindedir ve ülke çapındaki pazarlama kampanyalarının maliyetlerini karşılamak için bayiye ödenir.

Bu büyük reklam kampanyaları, özellikle bağımsız iş arkadaşlarınız için sizin için önemli bir avantaj sağlar. Bununla birlikte, pazarlamanın marka düzeyinde olması nedeniyle, yerel olarak franchise bilincinizi artırmayacağına dikkat edin.

Başarılı bir franchise olmak için, yine de işinizi bölgenizde tanıtmanız gerekecek . Popüler promosyonlar arasında indirimler veya yarışmalar, yerel bir spor takımının sponsorluğu veya bir yardım etkinliğinde ödüller bağışlanmaktadır.

4. Patron sizsiniz

Franchising yapmanın birçoğu için cazibesi, işletme sahibi olma fırsatı, ancak daha az risk altında. Ancak, çoğu zaman sorumlu olmasına rağmen, siz de başka birine karşı sorumlusunuz. Franchise veren en yüksek kontrole sahiptir, ancak yine de işin yürütülmesi ve karlılığının sorumluluğu size aittir. Bazı girişimcilerin yutmakta zorluk çekebilecekleri hassas bir dengeleme hareketidir .

Gerçek şu ki, başarılı franchise bireysellik ve özgürlük değil, uyum ve tutarlılık dayanmaktadır. Bir franchise yatırım yaptığınızda, franchise kurallarını takip etmenin bir seçenek yerine bir zorunluluk olduğunun farkında olmalısınız. Bir işletme sahibi olarak yaratıcı ve yenilikçi olma konusunda güçlü bir istek duyuyorsanız ve işleri yürütmek için kontrolü elinizde tuttuysanız, bir franchise sizin için doğru seçim olmayabilir.

5. Onu seveceksiniz

Evet, bir franchise işletmek zor iş alıyor; farkındalığı artırmak ve kar etmek zaman alır; başkalarının kurallarına uymanızı gerektirir – ve buna bayılacaksınız.

Taahhüdünüzün ve kararlılığınızın yararlarını görmeye başladığınızda, başkaları için nasıl çalıştığınızı merak edeceksiniz. Franchise modelinin size diğer fırsatların sağlayamayacağı esnekliği sağladığını keşfedeceksiniz. Bir franchise sahibi olduğunuzda, birçok durumda potansiyel göreceksiniz. Yeni veya zorlu olayları olumsuz bir deneyim olarak görmek yerine, işinizi öğrenmek ve geliştirmek için bir şans olarak görürsünüz.

Hikayeleri, deneyimleri ve franchise bilgilerini paylaşmak için diğer franchise şirketleriyle tanışmaktan zevk alacaksınız. Bir franchise sahibi olarak edineceğiniz beceriler sayesinde daha bilgili ve daha güçlü bir girişimci olacaksınız. Tutkunuz bulaşıcı olacak ve tıpkı sizin yaptığınız gibi başkalarını risk alma ve kendi işlerini kurma konusunda ilham alacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Başarılı girişimcilerden iş tavsiyeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu