Girişimcilik

Nasıl Başarılı Bir Girişimci Olunur?

Pek çok insanın yapmayı çok istediği ya da kafasında potansiyel olarak tasarladığı bir proje bulunur. Günümüzde belirli bir konumda yer alan pek çok insan bu istekleri ve projeleri hayata geçirdiği için öne çıkmıştır. Bu nedenle girişimcilik riskli gibi görünse de insanları öne çıkarmada ve yenilikler geliştirmede oldukça önemlidir. 

Bununla birlikte pek çok girişimcilik fikrine sahip olan bireyler farklı sebeplerden dolayı sadece hayalleri ile kalabiliyor. Yeni ve orijinal fikirleri hayata geçirmek zor olsa da harekete geçen pek çok kişi oldukça başarılı olmuştur.  

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik iyi bir analiz ve ihtiyaç belirlemedir. Girişimci bireyler toplumun ve insanların farklı ihtiyaçlarını gözeterek bu ihtiyaçları iyi bir şekilde analiz ederler. Girişimcilik farklı ihtiyaçlara yönelik özgün çözümler üreterek bu yenilik fikirlerini gerçek hayata geçirme faaliyetleridir. Günümüzdeki pek çok teknolojik ve bilimsel hizmet birer girişimcilik ürünüdür. 

Hayal kurmaktan çekinmeyen, farklı çözümler arayan ve kalıplara takılı kalmayan bireyler girişimci fikirler üreterek önemli konumlara gelmiştir. Bu nedenle farklı düşünmek, ihtiyaçlara farklı perspektiflerden bakmak ve geleceği tahmin etmek pek çok girişimcinin sahip olduğu özellikler arasında sayılabilir.

Başarılı Bir Girişimcinin Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Özgün fikirler ve yaratıcı çözümler konusunda kafa yoran bireylerin sahip olması gereken pek çok nitelik söz konusudur. Sahip olunan girişimci özellikleri sayesinde fikirler hayal olmaktan çıkıp birer ürün ya da hizmet haline gelebilir. Ancak pek çok kişinin hayalleri, orijinal fikirleri ve farklı çözüm yöntemleri olmasına rağmen girişimci değildir. Bu nedenle sadece hayal etmekle girişimci olunmaz. Bir girişimci özgüvenli, analiz yeteneğine sahip, yanlışlarını fark edebilen, özgün fikirler, açıklık ve geleceği öngörme gibi farklı özelliklere sahip olmalıdır. Bu niteliklerin yanında başarılı bir girişimci olabilmek için geliştirilen fikrin özgün ve ihtiyaçları tam olarak karşılayabilecek nitelikte olması da gereklidir. 

Başarılı bir girişimcilik hamlesi için dikkat edilmesi gereken ve taşınması gereken pek çok özellik söz konusu. Bu özellikler arasında şunlar yer alıyor:

Geliştirilen Fikrin Uygulanabilir Olması

Her gün farklı ihtiyaçlar ve konular için binlerce hayal kuruyor ya da fikir üretiyor olabilirsiniz. Ancak bu hayaller nasıl gerçek olabilir? Eğer fikirleriniz uygulanabilir ve hayata geçirilebilir bir özellikteyse değerlidir. Bunun için de iyi bir analiz yeteneğine, öngörü kapasitesine ve gelecek perspektifine ihtiyaç vardır. Bir fikrin üretilmesi sonrasında karşılaşılabilecek zorlukları, getireceği kolaylıkları, maliyetleri ve ihtiyaçları iyi bir şekilde kontrol etmek gerekir.

Fikirleri Gerçekçi Bir Plana Dahil Etmek 

Pek çok kişi ürettiği fikirlerle girişimci olabilir. Ancak başarılı girişimci özellikleri arasında gerçekçi bir plana göre ilerlemek gelir. Fikirlerin uygulanabilir yapısı analiz edildikten sonra yapılacak iş için iyi bir plana sahip olmak gerekir. Bu planın yazılı hale getirilmiş olması, uygulamayı kolaylaştıracak önemli bir adımdır. Bu plan içerisinde fikirler başta olmak üzere tüm teknik detaylar yer almalıdır. Bu sayede fikirlerin sürdürülebilir özellikleri ve işlenebilir yapıda olup olmadığı da ortaya çıkmış olacaktır. Ayrıca planları eylemleriniz dahilinde sürekli güncellemek de gereklidir. Özellikle sektör ve piyasa analizi yaparak fikirler ve geliştirme süreçlerinde geliştirmeler yapmanız gerekir.

Profesyonellerden Yardım Almak

Girişimci fikirler yalnızca bir kişinin üstesinden geleceği basit görevler değildir. Bir fikrin insanların hayatına girecek kadar önemli hale getirilmesinde farklı profesyonellerden yararlanmak gerekir. Sektörde deneyimi olan ve geçmiş tecrübeye sahip olan kişilerden yardım alarak fikirleriniz iyi bir şekilde yükselecektir. Örneğin, insan kaynakları ve insan ihtiyaçları konusunda bir deneyiminiz yoksa bu alandaki bir uzmanda yardım alabilirsiniz. Ya da analistlerden ya da istatistikçilerden yararlanabilirsiniz.

Deneyimli Olunan Bir Alana Sermaye Ayırmak

Bu başlık girişimci ruha ters gibi görünse de başarılı girişimci özellikleri arasında deneyim sahibi olduğu alanda yatırımlar yapmak yer alır. Çünkü bir alanda daha önce tecrübenin ve çalışmanın yapılmış olması o alanı analiz etmede oldukça yardımcıdır. Bu nedenle de aşina olunan bir alanda uygulanabilir fikirler geliştirmek daha mümkün görünür. Bu nedenle daha önce tanıdığınız ve bildiğiniz bir sektörde girişimcilik eyleminde bulunmalısınız. Ayrıca eylemleriniz için bütçeyi iyi bir şekilde ayarlayarak doğru yatırımlar yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir