Girişimcilik

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır ?

Arıcılık ile uğraşmak isteyenlerin en çok sorduğu Arıcılık Kredisini nasıl alabilirim sorusudur

Arıcılık ile uğraşmak isteyenlerin en çok sorduğu Arıcılık Kredisini nasıl alabilirim sorusudur.2016 yılında getirilen torba yasa ile özellikle hayvancılık , çiftçilik ve arıcılık olmak üzere devlet kırsal alandaki istihdama oldukça olumlu destekler vermeye başladı. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın da destek olduğu hibe ve kredi programları birçok vatandaşımızı iş sahibi yapmayı hedeflemektedir.

Doğal ürünlerin bir hayli rağbet gördüğü günümüz piyasasında arıcılık yapmak oldukça akıllı bir adımdır. Bal tüketimi ülkemiz içerisinde stabil bir şekilde artmaktadır , kaliteli ve organik ürünler ile satış yapıldığında ticaret hacmi gerçekten çalışılmaya değer bir alan olduğunu kanıtlamaktadır.

Öncelikle arıcılık sektörü yeni yasa gereği hibe programına dahil bir alandır , isterseniz devletten giderlerine karşılık geri ödemesiz yaklaşık 50 bin TL hibe alabilir , daha sonrasında ise faizsiz 100 bin liraya ve kuracağınız işletmenin maliyetine göre fazla bir miktarda kredi alabilirsiniz. Bu desteklerden yararlanmanız için çalışmıyor olmanız ve sektöre yönelik olan 10 günlük kurslara katılmanız gerekiyor.

Arıcılık Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalıdır ?

Öncelikle genel maliyetinizi hesaplamanız gerekmektedir , arıcılık işi için gerekli ekipmanlar , işletme kurulacak ise kira + işletme için gerekli olan malzemeler de hesabı katılarak net bir rakam elde etmeniz kredi çekme aşamasında size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Çünkü bu tür girişimcilik kredilerinde maliyet hesaplarını bankalar sizden istemektedir. Maliyet tablosu ve tahmini satış grafiği , işletme gelişimi dosyalarını hazırlayarak elinizde bulundurmanız sizin faydanıza olacaktır.

Hangi Bankalar Arıcılık Kredisi Verir ?

Girişimcilik sektörü ve devlet desteği olduğu için ilk olarak devlet bankalarına yönebilirsiniz. Özellikle Ziraat Bankası ve Halkbankası size bu konuda gereken desteği sağlayacaktır. Bunun haricinde artık diğer bankalarda bu krediyi işverenlere sağlamaktadırlar. Bundan dolayı dikkat etmeniz gereken kredi faiz tutarları ve ödeme seçenekleridir. Düşük faiz ve sonradan ödemeli kredi seçenekleri sunulabilmektedir. Özellikle bunu tespit edip kredi başvurunuzu o bankaya yapmak size kolaylık sağlayacaktır.

Gelir elde etmeye başladıktan sonra ödeme yapabileceğiniz kredi seçenekleri sizin için daha iyi olur. Kredi başvuru esnasında yukarıda bahsettiğim belgelerin yanından sizden çiftçilik belgesi de istenebilir.

Devletimizin büyük kolaylıklar sağladığı bu ara dönemi kesinlikle kaçırmamanızı biran önce gerekli belgeleri hazırlayıp işe başlamanızı öneririm. Hibe programları ile ilgili daha detaylı bilgiyi merkez ve ilçe tarım müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Oradan alacağınız bilgi ile işleme başlamanız daha hızlı ve garanti bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan İşinizi yeni kitlelere götürmenin 4 yolu başlıklı makalemizde İşletme nasıl duyurulur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu