Haber

Sicil Affı Uygulayan Bankalar Hangileridir?

Kredi kartı, kredi ya da benzeri banka uygulamalarının borçlarını ödenmemesinden ötürü kara listeye giren

Herkes merakla Sicil Affı Uygulayan Bankalar hangileri merak ediyor.Kredi kartı, kredi ya da benzeri banka uygulamalarının borçlarını ödenmemesinden ötürü kara listeye giren kişileri tarafından sicil affı uygulayan bankalar konusu sürekli gündeme gelmektedir. Bu gelen uygulama sayesinde belirli koşulları sağlayan kişiler kara listeden çıkarak borçlarını yapılandırma yoluna gidebilmektedir. Bu süreç dahilinde borçların taksitli bir şekilde geri ödemesi mümkün olmaktadır. 2017 yılında uygulanan bu af uygululaması oldukça büyük bir rağbet görmüş ve ülkede ekonominin hareketlenmesi ve borçların giderilmesi açısından önemli bir aşama kaydetmişti.

Bu bakımdan 2019 yılında da bu uygulamaya geçecek bankalar borçların belirlenen şartlar dahilinde geri ödenmesini sağlamaktadır.

Sicil Affı Uygulayan Bankalar

Yasanın 2017 Ocak ayında yürürlüğe girmesine rağmen sicil kanunundan yararlanmak isteyen kişilerin karşılaştıkları ilk sorun sicil affı uygulayan bankalar bulmak konusunda sıkıntı çekmeleriydi. Bankaların sicil affı çerçevesinde kredi vermeleri ve borçları yapılandırmaları birazda kendi kararları dahilinde olduğu için 2019 kredi sicil sorgulama ile alakalı yada bunu uygulayan bankalar hakkında henüz net bir liste bulunmamaktaydı. Bu bakımdan doğru ve yeterli bilgileri kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bankanıza başvurarak edinebilir ve bu konudaki imkanların neler olduğu hakkında bireysel başvuru yoluyla bilgi almanız daha kesin bir yol olmaktadır.

Sicil Affı Yasasının Şartları

Zamanı dolmuş borçlar yüzünden kara listeye giren vatandaşlar kredi kullanabilmek için seçenek ararken Merkez Bankasının çıkardığı yasa gönüllere su serpmişti. Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bank sicil yasası uygulamasına uyan bankalardır. Bu aftan yararlanarak bu bankalardan dilediğiniz gibi kredi çekme hakkına sahip olursunuz.

[ipucu]Sicil affı yasasının şartları ise; yasanın çıktığı tarihten itibaren en fazla 6 aylık zaman diliminde geçmişte olan borçlarınızın hepsini eksiksiz ödemiş olmanız veya bankanızla mutabakata vararak borcu yapılandırmış olmanız gerekiyor.

Sizlerde kara listede iseniz veya kredi puanınız kötü ise hatta kart borçlarından dolayı avukatlık olmuş iseniz, bu uygulama sayesinde bu sorunları aşabilirsiniz. Konumuz ile beraber kredi sicil affı son dakika haberleri gelir gelmez buradan güncelleme yapacağımızı belirtelim. Kararın ne zaman kesinleşeceği belirli olmayıp, gündemi takipte kalın. Sitemizden diğer finansal durumlarınızla alakalı benzer konular ve tavsiyelere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin 2019'un rekor düzeyini gördü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu