Dijital Pazarlama
Trend

Dijital Medya, Global Reklam Harcama Büyümesini Hızlandırıyor

Dijital reklam harcaması artmaya devam ediyor.

  • Dünyadaki reklamverenler, ilk kez, reklam bütçelerinin yarısından fazlasını bu yıl dijital ortamda harcayacaklar.
  • Google ve Facebook bu turtanın% 51’inde bayram yapacak.
  • E-ticaret, reklam için yeni bir savaş alanı haline geliyor.
Dijital Medya, Global Reklam Harcama Büyümesini Hızlandırıyor
Global Reklam Harcama

2019, dijital reklam harcaması için devrilme noktası yılıdır

eMarketer veri raporları, reklam harcamalarının bu yıl ve ard arda gelen dört yılda artacağını ve dijitalin her yıl biraz daha büyük bir paya sahip olduğunu belirtti.

İlginç bir şekilde, ABD dijital reklam harcaması için diğer yedi ülkenin gerisinde kalıyor. Raporda, Çin ve İngiltere’nin 2019’da dijitale sırasıyla% 69,5 ve% 66,4 harcama yapan en belirgin oranlara sahip olacağı öngörülüyor.

Hangi şirketler bu işte yanıyor?

Burada büyük bir sürpriz yok: Google, Şubat 2019 itibariyle eMarketer’e göre, toplam reklamın% 31’ini oluşturan en büyük dijital reklam satıcısı olmaya devam ediyor. Facebook ikinci ve Çin merkezli Alibaba, uzak bir üçüncü.

Dijital Medya, Global Reklam Harcama Büyümesini Hızlandırıyor
Hangi şirketler bu işte yanıyor

Yukarıda gösterildiği gibi, eMarketer Google ve Facebook’u ‘duopoly’ olarak etiketler ve birleşik 171 milyar dolarlık gelirinin tüm kanallardaki dijital reklam gelirlerinin çoğunluğunu temsil ettiğini bildirir. Instagram, Facebook’un reklam gelirlerinin etkileyici büyümesine büyük bir katkı sağlıyor.

Ama Amazonun buradaki hikayesi nedir?

Evet ve hayır. Amazon, reklam dolarının en büyük kazananı olmaktan uzak olsa da, e-ticaret için bir numaralı varış noktası ve raporda da belirtildiği gibi “birincil ürün arama motoru”.

Bu nedenle, Amazon’un reklam gelirleri açısından yükselmesi etkileyici.

Dijital Medya, Global Reklam Harcama Büyümesini Hızlandırıyor

Çalışma, Amazon’un dünya çapındaki net reklam gelirlerinin bu yıl% 52.5 artarak 14.03 milyar dolara çıkacağını öngörüyor. Büyüme 2020 ve 2021’de soğuyacakken, reklam gelirleri her yıl milyarlarca artacaktır.

Yoksa e-ticaret hikaye mi?

Amazon’un reklam gelirlerinin yükselişi, sürekli dijital reklam harcamaları artışına sahip Çin’in e-ticaret devi Alibaba’daki kalıbı yansıtıyor

Dijital Medya, Global Reklam Harcama Büyümesini Hızlandırıyor

eMarketer, Alibaba ve Amazon’un kazandığı başarının, Walmart, eBay ve Çin’in JD.com’u da dahil olmak üzere dijital reklam harcaması alanındaki diğer e-ticaret oyuncularının büyümesine devam ettiğini işaret ediyor. Söyledikleri gibi, bu boşluğu izleyin.

Kanallar arası reklamcılık

eMarketer raporunun bir kısmını “kanallar arası koordinasyon” olarak adlandırdığını taahhüt eder.

Raporun yazarı Jasmine Enberg şöyle yazıyor: “Dijital reklamcılığa devam eden kayma, geleneksel kanalların 2019’da ihmal edileceği anlamına gelmiyor. Aslında, dünya genelindeki reklamverenler hem geleneksel hem de dijital reklamcılığın etkili bir şekilde nasıl kullanılacağına karar vermeye başlıyorlar. izleyicilerinin medyayı nasıl kullandıklarını daha yakından yansıtıyor. ”

Bununla birlikte, kanallar arası koordinasyona giden yolu ciddi bir meydan okuma olarak görüyor. Bir Salesforce araştırmasına katılarak, dünya çapındaki pazarlamacıların% 28’inin web sitelerinde, mobil uygulamalarda ve video reklamlarda (reklam mesajları için ortak kanallar) kuruluşlarında “sessiz” olarak tanımlandığını ortaya koyuyor.

Salesforce, kanallar arası mesajları dinamik olarak koordine ettiklerini söyleyen pazarlamacıların ortalama payını geçen yıla göre biraz artırdı, ancak reklamverenler aktif olarak kanallar arasında daha fazla koordinasyon sağlamak için çalışıyorlar.

Yerel reklamcılık nerede?

Daha önce sizinle paylaştığımız gibi, yerel reklamcılık artık ABD pazarlamacıları tarafından yapılan tüm dijital ekran harcamalarının yarısından fazlasını oluşturuyor . Tabii ki, ücretli arama ve ücretli sosyal reklamcılık aynı zamanda yerel olarak da nitelendirilebilir, ancak çoğu durumda, bu ‘görüntülü reklamcılık’ değildir.

Yapmak istediğimiz ayrım şudur: Hem Google hem de Facebook, ‘duvarlı bahçeler’ veya kapalı medya ekosistemleridir. Bu direk yalnızca duvarlı bahçelere yatırım yapmanın sınırlarını ve bunu yapmanın potansiyel olarak yüksek maliyetlerini kapsar. Yerel reklamcılığın on kat daha fazla tıklama oranı (TO) kazandığını ve reklamverenlerin daha geniş bir kitleye ulaşmak için daha kolay ölçeklendirmelerini sağladığını vurgulamaktadır.

Bunu, reklamlarınızın Google’da ve Facebook’ta harcanacağı anlamına gelmez. Duvarlı veya değil, 171 milyar dolar, reklamverenlerin iki kanaldaki yatırımlarında değer bulduklarını söylüyor. Yatırım getirisi (YG), ölçeklendirme ve kanallar arası koordinasyon öncelikleriniz arasında olsa da, içerik keşfi biçimindeki yerel reklamcılık denemeye değer uygun bir seçenektir.

Bir önceki yazımız olan Doğrudan pazarlama nedir? başlıklı makalemizde B2B ve B2C, Dijital reklam ve el ilanı dağıtmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu