Ekonomi

Türk simit zinciri CEO’su markalaşmaya odaklanıyor

Perakendecilerin başarısı için doğru konum anahtarının seçilmesi, Türkiye gıda zinciri başkanı 25 ülkede başarının tadını çıkarıyor

Önde gelen geleneksel Türk gıda zincirinin kurucusu Cumartesi günü yapılan açıklamada, Türk firmalarının katma değerli ürünler ihraç etmek için markalaşmaya odaklanmaları gerektiğini söyledi.

Simit Sarayi (Simit Palace) zincirinin CEO’su Abdullah Kavukcu, geleneksel simit ekmeği ekmek halkalarını “Simit sarayi (Simit Palace) zinciri CEO’su Abdullah Kavukcu” Anadolu Ajansına anlattı.

Kavukcu, şirketin sadece simit ihraç etmekle kalmayıp aynı zamanda restoranlarını inşa etmek için inşaat malzemeleri de ihraç ettiğini belirtti.

“Bir marka yarattık ve aynı zamanda marka değerimizi de ihraç ettik” dedi.

Kavukcu, Türk firmalarının Türkiye’de üretilen ürünleri doğrudan dünyanın her yerinden müşterilere ulaştırması için bir sistem kurmasını tavsiye etti.

Şirketin Türkiye’de 60’tan fazla unlu mamül ürettiğini vurguladı.

“Şu anda 25 ülkeye ihracat yapıyoruz ve ciromuzun yüzde 67’sini yurtdışından alıyoruz” dedi.

“Bu yıl bunu yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyoruz.”

Kavakçı ayrıca, Türk çayının yurtdışında kazandığı şöhretini de duyurdu.

“Narin kum saati şeklindeki bardaklarda servis edilen siyah çayımıza büyük ilgi var. Yurtdışında geleneksel Türk çay bardaklarını taşıyor ve satıyoruz” dedi.

Yurtdışındaki toplam müşterilerinin yalnızca yüzde 1’inin Türk, geri kalanının ise yabancı olduğunu söyledi.

“Perakendede en önemli şey konumdur. Şirketler başarılı olmak istiyorlarsa, mağaza açmak için en iyi yerleri seçmeliler” dedi.

Kavakçı, şirketin Simit Sarayı markasını dünyaya yaymayı hedeflediğini söyledi.

Türk işletmelerinin döviz gelirleri için dünya pazarları aradıklarını sözlerine ekledi.

Simit Sarayi, ABD, İngiltere, Hollanda, İsveç, Almanya ve Belçika da dahil olmak üzere dünya çapında 25 ülkede, yaklaşık bir milyon günlük müşteriyi çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir