Haber

Hintli yatırımcılar için Türkiye’nin konumu ‘en büyük avantajı’

Hintli şirketler Türkiye'yi Bağımsız Devletler Topluluğu için Orta Doğu olarak değerlendirmeli, Orta Doğu, diyor

Hintli bir şirket kurumu başkanı, Hintli şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapmaları için doğru bir zaman olduğunu söyledi.

Hindistan Uluslararası İş Odası Başkanı Manpreet Singh, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “[Türkiye’nin] konumu [yatırımcılar için en büyük avantajdır.” Para birimlerimiz de var. ”

Türkiye’nin coğrafi konumunu vurgulayan Singh, Hintli şirketlerin ülkeyi Bağımsız Devletler Topluluğu ve Orta Doğu bölgesi için bir üs olarak görmesi gerektiğini söyledi.

Türk firmalarının AB’deki varlığının Hintli firmalar için faydalı olabileceğini söyledi.

Singh, “AB’de iyi kurulmuş birçok Türk şirketi var […] Bu yüzden Hint şirketleri bu kaldıraçları AB’ye girmek için de kullanabilirler.” Dedi.

Ülkenin 31 Mart yerel seçimlerine değinen Başbakan, seçimlerden sonra “işler daha istikrarlı hale gelecek” olarak Türkiye ekonomisinin daha da büyüyeceğini belirtti.

Singh, iki ülke arasında işletmeler ve turizmin gelişmesinin önünü açacağını söyleyerek kolay bir vize rejimi olması gerektiğini söyledi.

“Daha fazla insandan insana etkileşim kesinlikle işletmeleri artıracak. Turizm geliştikten sonra işletmeler kesinlikle artacak” dedi.

Singh ayrıca, Türk ve Hintli şirketler arasındaki işbirliği için umut vaat eden sektörlere dikkat çekti.

“Altyapının en büyük sektör olacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye altyapı konusunda deneyimli. Hindistan’da hala oraya gidiyoruz” dedi.

Singh, Hindistan’daki perakende sektörünün, “büyük bir satış hacmine” sahip olduğu için Türk firmalarına avantajlar sunduğunu söyledi.

Türkiye ağırlıklı olarak Hindistan’a altın, metal cevherleri ve metal hurdası, ham gübreler ve ham mineraller, demir dışı metaller, enerji üreten makine ve teçhizat ihraç ederken, Türkiye’de petrol, petrol ürünleri ve benzeri malzemeler, tekstil ipliği ve ilgili ürünleri, Hindistan’dan başlıca formlar, organik kimyasallar ve karayolu taşıtları.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2018’de 8,6 milyar dolardan fazla oldu. Türkiye’nin Hindistan’a ihracatı, ülkeden ithalatının geçen yıl 7,5 doların üzerinde olduğunu, 1,1 dolara ulaştığını gösteriyor.

Bu yılın ilk ayında ticaret hacmi 636,5 milyon dolar oldu.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin yüzde 6'ya yükseldi ve altı ayın en yüksek seviyesine çıktı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu