Ekonomi

Türkiye, döviz kullanımı ile ilgili bazı kısıtlamaları geri çekiyor

Türkiye, bu yıl getirilen yabancı para birimlerinin kullanımına ilişkin bazı kısıtlamaları geri alarak

Türkiye, bu yıl getirilen yabancı para birimlerinin kullanımına ilişkin bazı kısıtlamaları geri alarak, Cuma günü yayınlanan bir kararnameye göre otel endüstrisinden lobi yaptıktan sonra kuralları gevşeterek karar verdi.

Eylül ayında hükümet, mülk satışlarının, kira sözleşmelerinin ve finansal kiralama işlemlerinin lira içerisinde yapılması gerektiğine, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın para birimini destekleyeceğini belirtti. Döviz alışverişte alışveriş merkezlerinde kira anlaşmaları yaygın olarak kullanılmış ve aynı zamanda emlak satış sözleşmelerinde kullanılmıştır.

Ağustos ayında dolar karşısında yüzde 7,24 gibi düşük bir değere düştükten sonra, lira sessiz bir toparlanma yakalayabildi. Yine de, bu yıl dolara karşı yüzde 30 daha zayıf kalıyor ve ekonomistler ekonomi üzerindeki sürekli etkiden endişe duyuyorlar.

Hükümetin Resmi Gazete’de Cuma günü yayınlanan yeni düzenlemelere göre, yabancı sakinler yabancı para birimlerinde emlak sözleşmeleri yapabilecektir. Yabancı para birimleri de turistik konaklama tesisleri ve gümrüksüz bölge mağazalarında kira sözleşmelerine izin verilecek.

Türkiye Otel Birliği, sektörün yabancı para cinsinden işlem yapma yeteneğini sürdürmek için çaba sarfetti ve konuyla ilgili olarak turizm bakanlığı ile temas kurdu, başkanı Timur Bayındır, dedi. Sektördeki tesislerin ne kadarının yabancı para birimlerinde sözleşmeli olduğu hemen belli değildi.

Geçtiğimiz ay hükümet, ihracatla ilgili sözleşmeler, sermaye piyasası araçları ve yabancılarla ilgili iş sözleşmeleri de dahil olmak üzere iş sözleşmelerinde yabancı para birimlerinin kullanılmasının yasaklanmasına ilişkin diğer muafiyetleri açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir