Hukuk
Trend

Maddi imkanım yok nasıl boşanabilirim

Maddi imkanım yok peki nasıl boşanabilirim;Öncelikle mutlaka bir avukatla birlikte hareket ediniz. Maddi durumunuz elverişli değilse bunu kanıtlayıp tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

1- Halen oturmakta olduğunuz ev eşinizin üzerine ise, tapudan aile konutu şerhini aldırabilirsiniz.

2-Eşinizin evlilik birliğinin üzerine yüklediği sorumlulukları yerine getirmediğini, hareket ettiğini, şiddet uyguladığını ve sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığını açacağınız boşanma davası içinde kanıtlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir.

3-Dava tarihinden itibaren kendiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız için tedbir nafakası talebinde buunabilirsiniz. Çocuklarınızın velayetlerinin tedbiren size verilmesini talep edebilirsiniz. Yine bu tedbir nafakalarının, kendiniz için YOKSULLUK çocuklarınız için İŞTİRAK nafakaları olarak devamına karar verilmesini isteyebilirsiniz.

4-Maddi tazminat isteyebilirsiniz. Boşanma ile mevcut ve beklenen destekten yoksun kaldığınız için, miras hakkından yoksun kalacağınız için verilirler.

5-Manevi tazminat isteyebilirsiniz. Bunda da kişilik haklarınızın zarara ugrayıp uğramadığına bakılır. Dayak, hakaret, aldatılma manevi tazminat sebebidir.

6- 2002 sonrasında evlilik birliği içinde edinilmiş mallar varsa bunlar üzerinde edinilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklı tasfiye payı alacağınız vardır. Boşanma kararı verilip kesinleşmesi ile dava açılılabilir.

Şartları varsa değer artış payı da talep edilebilir.

7- Mallar üzerine açacağınız dava ile ihtiyati tedbir konulmasını mahkemeden isteyebilirsiniz.

8- Tüm bunların haricinde, KUSURLU olan eşinizle aynı hanede oturmak zorunda değilsiniz. Memleketinize gidebilir, çocuklarınızı yanınıza alabilir ve tedbir nafakası davasını “boşanma istemeksizin” SADECE nafaka davası olarak talep edebilirsiniz. Yine bu davada çocuklarınızın veleyetlerinin tarafınıza verilmesini de istersiniz.

9-Eşinizin mevcut devam eden şiddeti varsa / olursa savcılığa suç duyurusunda bulunabilir, en yakın aile mahkemesinden sizin ve çocuklarınızın korunmaları için kararlar alınmasını acilen isteyebilirsiniz.,

SaYın Katılımcı,

Haklarınız oldukça fazladır. Bunları tek başınıza uygulamaya koyamazsınız. Sırasıyla ve doğru hareket etmek için lütfen PROFESYONEL ve DOĞRUDAN destek alınız.

Saygılar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu