Tanıtım

Google Search Console Nedir?

Bir Google servisi olan Google Search Console hizmeti internet sitesi sahiplerinin sitelerini Google platformuna tanıtmasını sağlayan bir servis olarak bilinir. Bundan dolayı web sitesi açtıktan sonra yapmanız gereken ilk şey; bir Google Console hesabı oluşturmaktır. Bu servis sayesinde Google platformunun sitenizi nasıl taradığını, indekslediğini ve analiz ettiğini daha iyi bir şekilde görebilirsiniz.

Google Search Console Nedir?

“Google Console nedir?” diye baktığınızda bununla ilgili çok sayıda açıklama görebilirsiniz. Sitenize yarar sağlayan istatistikleri gösteren bu servis üzerinden inceleme yapıldığında; tüm veriler ana kaynaktan temin edildiği için, elde edilen bilgilerin doğruluğunun kesinliği vurgulanır. Ayrıca servisi daha verimli hale getirebilmek adına servisin uyarı panelinden de yardım alabilirsiniz.

Google Search Console Özellikleri

Google Console Search servisinin en sevilen özelliği ücretsiz olmasıdır. Bununla birlikte 2015 yılına kadar Google Webmaster Tools olarak isimlendirilen bu uygulama, o andan itibaren isim değişikliğine gitmiştir. Hizmet vermeye başladığı andan bu yana servis içinde yer alan hizmetlere bakıldığında bunlar içerisinde arama görünümü, arama trafiği, Google dizini, tarama ve ekstra ayarlar bölümlerini görebilirsiniz. Ekstra ayarlar kısmında site ayarları ve adres değişikliği yer almaktadır. Arama trafiği kısmında ise arama analizi, dahili bağlantılar, manuel işlemler, uluslararası hedefleme ve mobil kullanılabilirlik gibi bölümler görebilirsiniz.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Web Console Google olarak da bilinen servis sayesinde yapılandırılmış ya da işaretlenmiş veri takibi yapılabilir. Siteye gelen ve giden bağlantıların görüntülenebilmesine yardımcı olan bu servis, internet sitenizin sahipliğini doğrulayabilmenizi ve bir site haritası gönderebilmenizi sağlar. Site haritanızı bu servise göndermek Google tarafından sayfalarınızın taranmasını garanti altına alır. Bu haritayı göndermek size fayda sağlarken gönderme yapmadığınız takdirde bunun herhangi bir cezası yoktur. Bu durum tamamen sizin insiyatifinize kalmıştır. Google Console Analytics üzerinden elde edeceğiniz bilgiler sitenizin hangi arama terimlerinin arasında listelendiğini görmenize katkıda da bulunur. SEM SEO desteği ile “Google Search Console nedir ve nasıl kullanılır?” hakkında daha fazla bilgi edinmek için linke tıklayabilirsiniz: https://www.semseo.com.tr/rehber/seo-sozlugu/google-search-console-nedir-nasil-kullanilir

Google Search Console Nedir?

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Console Search servisini kullanabilmek için öncelikle domain doğrulaması yapmanız gerekir. Bunun için tamamlamanız gereken aşamalar sırasıyla sitenize; HTML etiketi eklemek, domain isim sağlayıcıda oturum açmak, Google Analytics ve Google Tag Manager kullanmak, HTML dosyası yüklemek şeklinde ifade edilir. Eğer servis üzerinde birden fazla doğrulama yaparsanız hesabınız daha fazla güç kazanacaktır. Yapacağınız doğrulamanın ardından Google, siteniz için geri bildirimde bulunabilir ve tarama yapabilir.

Site sahiplerinin merak ettiği konular arasında yer alan Google Console Search ve buna benzer tüm konular ile ilgili SEM SEO size her zaman tam destek sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret ve SEO başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu