Ekonomi

Dolar ve euro 9 ayda görmediği zirveyi 1 haftada gördü

İstanbul serbest piyasada dolar 6,1250 liradan, euro 6,8720 liradan güne başladı.

Dolar ve euro son zamanların en yüksek seviyesini görmeye başladı. doların ani yükselmesi piyasalarıda tedirgin etmeye başladı.İstanbul serbest piyasada dolar 6,1250 liradan, euro 6,8720 liradan güne başladı.

Kapalıçarşı’da 6,1230 liradan alınan dolar, 6,1250 liradan satılıyor. 6,8700 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 6,8720 lira olarak belirlendi.

Dolar ve euro

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 6,0140 lira, euronun satış fiyatı ise 6,7340 lira olmuştu.

Başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünya borsalarında satışlar geldi. Borsa İstanbul’un kaybı yüzde 2’nin üzerine çıktı. Gelişmekte olan ülke paraları dolar karşısında değer kaybederken dolar ve euro, Rahip Brunson’ın tahliyesi öncesindeki seviyeyi aşarak son 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar kuru gün boyunca sınırlı dalgalandıktan sonra, piyasaların kapanmasının ardından gelmesine rağmen YSK kararıyla kur yeniden yukarı tırmandı ve 10 kuruşluk bir artışla 6.15 TL’yi aştı. Euro 6.90’ları gördü.

Türkiye özelinde; YSK’nın aldığı İstanbul seçimleri kararı, Merkez Bankası döviz rezervleri, ABD ile ilişkiler, S-400 konusu ve jeopolitik riskler, piyasadaki gündem maddeleri.

Dışarıda ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Para Politikası Toplantı tutanakları, Çin’in dış ticaret verileri, Fed’in para politikasındaki öncü gösterge olan ABD çekirdek enflasyon verisi, Fed Başkanı Powell’ın perşembe günü yapacağı konuşma takip edilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir