Para Kazanma

A’dan Z’ye youtube ve youtube’dan para kazanmak

YouTuberler nasıl para kazanıyor acaba?

YouTuberler nasıl para kazanıyor acaba?

Youtube üzerinden nasıl para kazanılacağını bilmek ister misin?

YouTube’dan para kazanan normal insanlar sizi büyülüyorsa ve siz de aynı şeyi yapmak istiyorsanız, doğru yere geldiniz! Bu yazıda, YouTube’da nasıl para kazanacağınızı ve youtube kanalından nasıl para kazanacağınızı öğrenmenizi sağlayacak 6 basit ancak yapılabilir yollar açıklayacağız.

Dünyanın en büyük ikinci Arama Motoru olan YouTube, Google ve Facebook’tan sonra en çok ziyaret edilen üçüncü sitenin statüsüne de sahiptir. Her dakika 500 saatten fazla video yüklenmekte ve Facebook ve Netflix videosundan daha fazla bir günde 1 milyar + saat YouTube videosu izlenmektedir.

Online para kazanmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Tüm bunlar, YouTube’u eğlenceli, bilgilendirici ve ilgi çekici videolar oluşturarak iyi para kazanmak için en güçlü platformlardan biri yapar. Bu yüzden daha fazla uzatmadan, hemen üzerine atlayalım ve bir YouTube Kanalları ve Para Kazanmak için nasıl başlayacağınızı ve youtube kanalından nasıl para kazanacağınızı anlayalım.

YouTube’da 6 Adımda Nasıl Para Kazanılır?

YouTube Kanalından Para Kazanma Adım 1: YouTube kanalınızı oluşturun

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak
YouTube Kanalından Para Kazanma Adım 1

YouTube Kanalı oluşturmak, YouTube Kanalı oluşturmayı ve para kazanmayı öğrenmenin ilk adımıdır. Bir YouTube kanalı oluşturmak çok kolaydır, yalnızca YouTube kanalınızı ayarlamak için verilen adımları izlemeniz gerekir.

 • Gmail hesabınıza giriş yapın, bir tane oluşturmadıysanız ve sonra youtube.com’a gelin
 • Ardından, YouTube logosunun hemen solundaki mevcut açılır menüyü tıklayın
 • Bu menüden Kanallarım seçeneğine gidin
 • Üzerinde adın yazılı olan ‘Kanalını YouTube’a ayarla’ seçeneğiyle başka bir menü açılacak
 • Şimdi, kanalınızı oluşturmak için kişisel bilgilerinizi beslemeniz yeterli

YouTube Kılavuzunda Nasıl Para Kazanılırın bir sonraki adımı, bir niş seçmenin önemi konusunda size rehberlik eder.

YouTube Kanalından Para Kazanma  Adım 2: Neyin iyi olduğunu öğrenin, yani Nişiniz

YouTube videolarını izleyen hobilerinizi veya tutkularınızı YouTube videoları aracılığıyla paylaşan binlerce insan var.

Dünya ile paylaşmak isteyeceğiniz bir tutkunuz veya ilginiz var mı?

Aşağıda, nişinize karar vermenizde size yardımcı olmak için göz atmanız gereken ‘YouTube Rehberinde Para Nasıl Kazanılır’ tarafından önerilen bazı şaşırtıcı fikirleri derledik.

Şan

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak
şan

Şarkı söyleyen gizli yeteneğin var mı? Evetse, daha fazla zaman kaybetmeyin ve şarkı söylemeye başlayın. İnsanlar iyi şarkıları dinlemeyi severler ve daima kalplerinde bir akor çalabilecek sesleri ararlar.

öğretim

Bugün, insanlar bir şüphe duydukları zaman basitçe cevabı online ararlar. İngilizce, matematik, fen bilimleri veya başka bir şey gibi bir konuda iyiyseniz, öğretmeye başlayabilirsiniz. İnsanlar kesinlikle yardımınızı takdir edeceklerdir.

Moda tavsiyesi

Başları döndürebilecek bir giysi grubunun nasıl giyileceğini biliyorsanız, o zaman bir hediyeniz olur. Dünyadaki herkes moda anlayışı ile doğmaz. İnsanların muhteşem görünmesine yardımcı olabilirsiniz!

Yemek pişirme videoları

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak
Yemek pişirme videoları

Bu tür videolar ayrıca YouTube’da çok sayıda izleyici çekiyor. Herkes lezzetli yemekler ister ve en iyi yemek pişirme önerilerini kullanmayı sever.

Evcil hayvan videoları

Bir köpeğiniz veya kediniz var ve sevimli küçük aktiviteleri ile harika zaman geçireceksiniz. Komik ya da sevimli videolarını paylaşabilir ve izleyicilerinizi eğlendirebilirsiniz. Ayrıca, birinin evcil hayvanlarına nasıl bakması gerektiğini tartışan videolar da yükleyebilirsiniz.

Komedi

Herkes iyi bir kahkaha atmayı sever. Şakaları çatlatmayı veya taklit etmeyi seviyorsanız, birçok takipçiyi kolayca çekebilirsiniz.

Şimdi, YouTube Kılavuzunda Nasıl Para Kazanılır? Tarafından önerilen YouTube İçerik Stratejilerine girelim.

YouTube Kanalından Para Kazanma  Adım 3: YouTube içeriğinizle ilgili bir Strateji oluşturun

Her zaman bir YouTube Kanalı oluşturmayı ve Para Kazanmayı bilmek istediyseniz, bu adım sizin için çok önemlidir.

Tanıtım için YouTube kanalınız için hazır bir stratejiye sahip olmak size iyi hizmet edecektir. ‘YouTube Rehberlerinde Nasıl Para Kazanılır’ önerisinde bulunan formül, viral olma potansiyeli olan benzersiz kalitede videolar yapmaktır. Ancak videolarınızı viral hale getirmek için paylaşılmaya değer bir içeriğe sahip olmanız gerekir.

Viral olmanın tanımı her gün değişiyor!

Ancak, tüm viral videoların merkezinde kalan tek şey harika içerik. Videolarınız yüksek kaliteli içerik sunuyorsa, çok dikkat çekeceğinizden emin olabilirsiniz.

Genel olarak, izleyiciler bir videodan keyif aldıklarında veya yeni bir şey öğrendiklerinde, kişisel ağlarında paylaşmayı severler. Viral içerik üretme teklifinde, ihtiyacınız olan tek şey, biraz çaba ile birlikte küçük bir araştırmadır ve yakında viral olma potansiyeline sahip olan yüksek kaliteli içerikle karşılaşacaksınız.

Bunun 4. Adımı YouTube’da Nasıl Para Kazanılırsınız sizi YouTube için AdSense dünyasına götürür.

YouTube Kanalından Para Kazanma  Adım 4: AdSense’e Başvurun

Şimdiye kadar, insanların izlemeyi seveceği bir YouTube kanalı nasıl yaratabileceğinizi tartıştık. Şimdi, para kazanmaya başlamanızı sağlayacak konuyu ele alalım. YouTubers’ın nasıl para kazandığını bilme arayışınız da burada bitecek.

 • YouTube’da oturum açtıktan sonra daha önce belirtildiği gibi ‘kanalım’ seçeneğine gidin
 • Şimdi ‘Video Manager’ seçeneğine tıklayın

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak

 • Sol tarafta, oradan bir ‘gezinti menüsü görünecektir.
A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak
Kanal ayarları
 • Şimdi Para Kazanma işleminden önce görüntülenen etkinleştirme seçeneğini tıklayın.

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak

 • Şartlar ve koşulları okuduktan sonra, ‘Kabul ediyorum’ kutusunu seçin

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak

 • Kanal başlığının altında para kazanma görünecektir

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak

 • Bu para kazanma seçeneğini seçin. Şimdi, ‘Para Kazanma’ başlığının bulunduğu bir pencere açılacak, bu göründüğünde ‘Nasıl ödeme yapacağım?’ Seçeneğini tıklayın. ve ‘Bir AdSense hesabını ilişkilendir’ seçeneğini tıklayarak devam edin.

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak

 • Bir sonraki seçeneğe tıklayın

A'dan Z'ye youtube ve youtube'dan para kazanmak

 • Şimdi Gmail hesabınıza giriş yapmanızı isteyen bir pencere açılacak
 • İstediğiniz tüm bilgileri besleyin ve devam edin
 • Yine gerekli bilgileri doldurun ve son olarak ‘Başvurumu gönder’ düğmesini tıklayın.
 • Şimdi, bu adım mobil numaranızın doğrulanmasını içerir
 • Son olarak, AdSense başvurunuz onay için gönderildi

AdSense’in bekleme süresi ve onayına ilişkin kesin bir kural yoktur. Onay prosedürü her gün gelişmektedir.

Şimdi, en iyi YouTube araçlarından bazılarına derinlere dalın-

YouTube Kanalından Para Kazanma  Adım 5: En İyi YouTube Araçlarını Kullanma

YouTube araçları, YouTube videoları oluşturma sürecinizi hafifletebilir. YouTube SEO’larını sağlamak için araçların kullanılması ‘YouTube Rehberinde Nasıl Para Kazanılır’ ile de önerilmektedir. Öyleyse en çok tercih edilen YouTube Araçlarından bazılarıyla başlayalım.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Bu araç, insanların aradığı anahtar kelimeleri önerecek ve videolarınızda kullandığınızda, kanallarınızdaki alakalı kitlelerin trafiğini artıracak. Kaliteli ve benzersiz içerikten sonra, YouTube aramalarında iyi bir sıralamanın sağlanması para kazanmada çok önemlidir.

Evernote

Videonuzda çok fazla konuşmak zorunda kalacaksınız ve konuşma sırasında hatalar olacağını söylemeye gerek yok. Tüm noktaları küçük bir ayrıntıyla not almanıza izin veren konuşmalarınız için Evernote’u kullanın.

Konuşma uygulamasına Metin

Bazen sadece video izlemek veya dinlemek yeterli değildir; ayrıca geniş bir kitleye anlam ifade etmek için destekleyici metinler koymak zorunda kalacaksınız. Böyle bir durum için, konuşma uygulamasına yazı yazmalısınız. Bu, ne konuştuğunuza bağlı olarak otomatik olarak metin oluşturur.

Resim düzenleme uygulaması

Bazen videolar da resimlere ihtiyaç duyar ve mükemmel resim elde etmek için Canva, PicMonkey vb. Gibi iyi bir resim düzenleme uygulaması tercih eder.

Sosyal medya kampanyası

Videolarınızı viral hale getirmek için videolarınızı tüm sosyal medya platformlarında paylaşmanız gerekir. Manuel olarak yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Bu zamanlarda, videolarınızın paylaşımını bir hafta boyunca programlayabileceğiniz ‘Tampon’u kullanabilirsiniz.

YouTube Kılavuzunda Para Kazanma’nın son adımı, videolarınızdan para kazanmaya yönelik doğru stratejilerden bahseder.

YouTube Kanalından Para Kazanma  Adım 6: Videonuzu Para Kazanma

YouTube’da ilginç bir video izledikten sonra, YouTube üzerinden nasıl para kazanılacağını bilmek ister misiniz?

Hindistan’ın en iyi YouTubers’larından biri, BB Ki Vines’in yaratıcısı olan Bhuvan Bam video başına Rs 3-4 lakh yapıyor. Diğer birçok YouTuber ve kanal YouTube’da çok para kazanıyor. Siz YouTubers’ın nasıl para kazandığını bilmek ister misiniz?

İyi, benzersiz, çekici ve ilgi çekici içeriğin yanı sıra, videonuzdan para kazanmanız gerekir. Burada, YouTube’dan para kazanma yöntemlerinden bazılarını tartışacağız:

reklâm

YouTube’da reklam vermek, para kazanmanın en popüler yoludur. Bu para kazanma yönteminde, videolarda ortalama 1000 gösterim için 1 – 2 $ kazanacaksınız.

Bağlı pazarlama

Büyük markalar genellikle ürünlerini pazarlamak için büyük bir hayran kitlesine sahip diğer kanalları kullanırlar. Tek yapmanız gereken, video açıklamanızla ilgili ürün bağlantılarını eklemektir ve her dönüşüm için iyi bir miktar kazanırsınız.

Doğrudan tanıtım

Bağlı kuruluş pazarlamasıyla aynıdır, ancak küçük bir fark vardır. Bu, markanın fan tabanınızın boyutuna bağlı olarak markanın size sabit bir miktar ödeyeceği videoya marka ürünlerinin açıklamasını da içerir.

Ücretli Video

Ücretli videolarda markalar, belirli bir fiyat isteyebileceğiniz karşılığında, onlar hakkında bazı değerli bilgileri videolarınız aracılığıyla paylaşmanıza yaklaşır.

Kitle

Crowdsourcing, video yapımı masrafları için para bağışlamaları için ücretsiz değerli bilgileri izleyicilerle paylaştığınız Wikipedia kavramına benzer.

Şimdi YouTube Pazarlamada Ustalaşın!

Harika videolar oluşturma ve bu videoları kullanarak YouTube’da nasıl para kazanılacağını öğrenmenin yollarını bulma becerisine sahipseniz, YouTube Pazarlama konusunda uzman olmalısınız.  YouTube Videolarını en iyi şekilde kullanmak için hangi YouTube etiketlerinin eğiliminde olduğunu da bilmelisiniz .

Sosyal Medya Pazarlama Kursuna katılmak , YouTube’da en pratik şekilde nasıl para kazanılacağını öğrenmenize ve ustalaşmanıza yardımcı olacaktır.

Farklı türden videolar oluşturmanıza yardımcı olur, ayrıca YouTube videolarınızın varlığını optimize etme stratejileri konusunda size rehberlik eder ve youtube kanalından nasıl para kazanacağınızı bilmenize yardımcı olur.

Umarım, şimdiye kadar youtube kanalından nasıl para kazanılacağını ve youtube kanalını nasıl başlatacağınızı ve para kazanacağınızı anlamış olmalısınız. Peki ne bekliyorsun? YouTube kanalınızı başlatın ve youtube üzerinden nasıl para kazanacağınızı öğrenin.

Yorumlarda bizimle konuşun ve kanallarınız için doğru YouTube Pazarlama Stratejisini öğrenin; böylece YouTube Videolarından iyi para kazanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sosyal medyadan nasıl para kazanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu